Opublikowany

magnetofony szpulowe

Magnetofony szpulowe, a muzyka z CD

W latach 70-tych i 80-tych wywoływały dreszcz emocji, a dzisiaj dreszcz nostalgii. Magnetofony szpulowe towarzyszyły nie tylko na prywatkach, ale korzystały z nich również stacje radiowe. Pod kątem jakości dźwięku z powodzeniem mogły stawać w konkury z nadal popularnymi gramofonami. Jedynym mankamentem była waga i rozmiar.

Ikona popkultury epoki minionej

Magnetofon szpulowy to już ikona popkultury epoki minionej, ale też wciąż gratka dla kolekcjonerów i koneserów muzyki. Osoby z wyczulonym na jakość dźwięku słuchem, z pewnością postawią na szpulę zamiast na CD. Dźwięk z odtwarzaczy cyfrowych, nawet tych najlepszych, jest nieco spłaszczony i sztuczny a takich mankamentów magnetofon po prostu nie ma. Dźwięk jest pełny i głęboki. Zwłaszcza lampowe magnetofony szpulowe w systemie stereo cechowała niedościgniona jakość i głębia dźwięku.

Źródło rozrywki

Nie można zapominać również o tym, że magnetofony szpulowe nie służyły jedynie domowej rozrywce. Profesjonalnie używane były w stacjach radiowych, ale również w studiach nagraniowych i filmowych. Te najbardziej profesjonalne, mogły zapisywać do 48 ścieżek dźwiękowych naraz. Magnetofon był obecny zatem wszędzie. Ekstrawagancją było montowanie go w aucie, jednak i takie przypadki można było spotkać z końcem lat 70-tych. Obecnie nawet dobry sklep czy outlet AGD RTV nie oferują w sprzedaży tego typu urządzeń.

Długoletnia popularność

Zestawiając ten sprzęt ze sprzętem CD warto zauważyć, że magnetofony szpulowe cieszyły się znacznie dłużej popularnością niż odtwarzacze CD. To niemal trzy dekady służby na wielu dźwiękowych frontach, podczas gdy CD przeżyły tylko jedną złotą dekadę na początku XXI w. Bardzo szybko wyparł je z rynku odtwarzacz MP3 z podobną, spłaszczoną jakością dźwięku, ale znacznie poręczniejszy i pojemniejszy. Również dzisiaj jakość dźwięku nie ma aż takiego znaczenia. Szczególnie jeśli prowadzona jest rehabilitacja dzieci Bielsko, które słabo słyszą. Tutaj wybierany jest sprzęt wygodny w użyciu i zapewniający akceptowalną jakość.

Cyfrowa jakość dźwięku niekoniecznie najlepsza

Mimo, że technologia wciąż próbuje ulepszyć cyfrowy zapis dźwięku, to w zestawieniu z analogowymi odtwarzaczami, nadal pozostaje pewien niedosyt. Można prowadzić dyskusje o wyższości sprzętu jakim jest magnetofon szpulowy nad gramofonem i odwrotnie, jednak wybór ten pozostanie zawsze subiektywny. Miłośnicy winylów będą bronić swojej racji do upadłego, ale tak samo będzie z oddanymi fanami szpulowców.

Kiedyś przystępne cenowo, dzisiaj magnetofony szpulowe mogą osiągać astronomiczne kwoty. To jednak nie powinno odstraszać prawdziwego fana, nie tylko epoki minionej, ale przede wszystkim muzyki.

Autor
Kategorie Wiedza

Opublikowany

magnetofon szpulowy

Czy można dziś kupić fabrycznie nowy magnetofon szpulowy?

Magnetofon szpulowy (inaczej magnetofon taśmowy) jest rodzajem magnetofonu, który jako nośnik dźwięku wykorzystuje nawiniętą na dwie szpule taśmę magnetyczną. Jest to duże oraz ciężkie urządzenie, które w swoich czasach oferowało bezkonkurencyjną jakość nagrywanego dźwięku. Magnetofony szpulowe okres swojej największej popularności przechodziły w okresie powojennym mniej więcej do lat 80. XX wieku. Czy oznacza to, że niemożliwym jest dziś kupić taki magnetofon?

Magnetofon szpulowy w dzisiejszych czasach

Zdecydowana większość urządzeń tego typu posiadanych przez użytkowników pochodzi z dawnych lat. Wśród nich znaleźć można najpopularniejsze modele z przeszłości producentów takich, jak Unitra, Akai czy Grundig. Powszechnym rozwiązaniem jest sprzedaż (oraz kupno) magnetofonu z drugiej ręki; niestety, w takim przypadku należy być niezwykle ostrożnym, gdyż łatwo jest trafić na częściowo niesprawne lub uszkodzone egzemplarze. Ze względu na małe zainteresowanie (dziś jest to raczej temat zainteresowań pasjonatów i kolekcjonerów) oraz wysokie koszty konstrukcji coraz mniej wytwórców decyduje się, aby produkować magnetofon szpulowy. Nie oferuje ich także praktycznie żaden sklep internetowy AGD RTV. Taki sprzęt nie sprawdza się także jeśli chodzi o audiodeskrypcję. Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci słabosłyszących korzystają raczej z nowoczesnych odtwarzaczy, które są wygodniejsze w użyciu

Producenci na rynku

Na chwilę obecną na rynku nie ma zbyt wielu producentów tych urządzeń. Najpopularniejszym z nich jest niemiecki Ballfinger produkujący profesjonalne magnetofony. Jest to firma posiadająca w swojej ofercie kilka różnych modeli firma oferuje sprzęt najwyższej klasy, potrafiący spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Na uwagę zasługuje również firma Thorens, która niedawno wypuściła na rynek swój model TM 1600. Znany z wytwarzania gramofonów producent postanowił wyprodukować wysokiej jakości, kompaktowy magnetofon szpulowy, który został wprowadzony do regularnej produkcji. Największym problemem pozostaje cena urządzenia – wynosząca, bagatela, niecałe 12 tysięcy euro.

Jak widać, pomimo, że w dzisiejszych czasach jest to temat niszowy. Magnetofony szpulowe nadal posiadają grono swoich entuzjastów. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą nieliczne firmy, które decydują się na produkcję tych dość drogich jak na tego typu odtwarzacze urządzeń.

Autor
Kategorie Sprzęt, Wiedza