Fabrycznie nowy magnetofon szpulowy

Opublikowany

magnetofon szpulowy

Czy można dziś kupić fabrycznie nowy magnetofon szpulowy?

Magnetofon szpulowy (inaczej magnetofon taśmowy) jest rodzajem magnetofonu, który jako nośnik dźwięku wykorzystuje nawiniętą na dwie szpule taśmę magnetyczną. Jest to duże oraz ciężkie urządzenie, które w swoich czasach oferowało bezkonkurencyjną jakość nagrywanego dźwięku. Magnetofony szpulowe okres swojej największej popularności przechodziły w okresie powojennym mniej więcej do lat 80. XX wieku. Czy oznacza to, że niemożliwym jest dziś kupić taki magnetofon?

Magnetofon szpulowy w dzisiejszych czasach

Zdecydowana większość urządzeń tego typu posiadanych przez użytkowników pochodzi z dawnych lat. Wśród nich znaleźć można najpopularniejsze modele z przeszłości producentów takich, jak Unitra, Akai czy Grundig. Powszechnym rozwiązaniem jest sprzedaż (oraz kupno) magnetofonu z drugiej ręki; niestety, w takim przypadku należy być niezwykle ostrożnym, gdyż łatwo jest trafić na częściowo niesprawne lub uszkodzone egzemplarze. Ze względu na małe zainteresowanie (dziś jest to raczej temat zainteresowań pasjonatów i kolekcjonerów) oraz wysokie koszty konstrukcji coraz mniej wytwórców decyduje się, aby produkować magnetofon szpulowy. Nie oferuje ich także praktycznie żaden sklep internetowy AGD RTV. Taki sprzęt nie sprawdza się także jeśli chodzi o audiodeskrypcję. Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci słabosłyszących korzystają raczej z nowoczesnych odtwarzaczy, które są wygodniejsze w użyciu

Producenci na rynku

Na chwilę obecną na rynku nie ma zbyt wielu producentów tych urządzeń. Najpopularniejszym z nich jest niemiecki Ballfinger produkujący profesjonalne magnetofony. Jest to firma posiadająca w swojej ofercie kilka różnych modeli firma oferuje sprzęt najwyższej klasy, potrafiący spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Na uwagę zasługuje również firma Thorens, która niedawno wypuściła na rynek swój model TM 1600. Znany z wytwarzania gramofonów producent postanowił wyprodukować wysokiej jakości, kompaktowy magnetofon szpulowy, który został wprowadzony do regularnej produkcji. Największym problemem pozostaje cena urządzenia – wynosząca, bagatela, niecałe 12 tysięcy euro.

Jak widać, pomimo, że w dzisiejszych czasach jest to temat niszowy. Magnetofony szpulowe nadal posiadają grono swoich entuzjastów. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą nieliczne firmy, które decydują się na produkcję tych dość drogich jak na tego typu odtwarzacze urządzeń.

Autor
Kategorie Sprzęt, Wiedza