Wydrukuj to Strona

„Jednak mam tę nadzieję” śpiewogra na podstawie twórczości Jana Kochanowskiego

kocha1„Jednak mam tę nadzieję”
Śpiewogra na podstawie twórczości Jana Kochanowskiego

To spektakl zrealizowany przez Teatr Promocji Poezji Kraków w konwencji talk show, w którym dziennikarka (Barbara Wrońska) spotyka się ze współczesnym „poetą o duszy rockmana” (Szczęsny Wroński), by porozmawiać o poezji Jana Kochanowskiego – wykazać, że jego poezja jest „wiecznie żywa”. W trakcie wywiadu pojawiają się współczesne konteksty zarówno literackie jak społeczne, polityczne, obyczajowe, moralno-etyczne, religijne, co w zderzeniu z pieśniami, fraszkami, trenami buduje postać poety, którego głos, mimo upływu blisko pięciu stuleci, brzmi wciąż niezwykle aktualnie i wszechstronnie – znacząco i pogłębiająco dotyka każdej dziedziny życia.


Spektakl pełen jest niespodzianek, teatralnych scen oraz interaktywnego udziału publiczności. Zawiera w sobie elementy happeningu i kabaretu, co podnosi autentyczność i atrakcyjność przekazu, a dynamiczna muzyka stwarza dobry klimat dla odbioru literatury.
W spektaklu wykorzystano fraszki i treny, „Psalm 67”, fragmenty „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” oraz pieśni: „Pieśń o spustoszeniu Podola”, „Sobie śpiewam a muzom”, „Nie wierz fortunie”, „Niezwykłym i nie leda piórem”, „Nie porzucaj nadzieje”, „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie”, „Czego chcesz od nas, Panie?”
Wykorzystano również teksty poetów polskich poświęcone Janowi Kochanowskiemu.

Scenariusz i reżyseria: Szczęsny Wroński
Współpraca: Barbara Wrońska
Muzyka: Michał Zapała
Współpraca: Roch Dobrowolski
Występują: Barbara Wrońska, Szczęsny Wroński, Łukasz Fiałkowski (instrumenty perkusyjne), Roch Dobrowolski (wiolonczela), Michał Zapała (gitara i śpiew).

Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych „Pro Persona”

Planowane spektakle:
22 luty 2016 Sędziszów
23 luty 2016 Jędrzejów
24 luty 2016 Ożarów

ulotka

 

Permalink do tego artykułu: http://pro-persona.pl/jednak-mam-te-nadzieje-spiewogra-na-podstawie-tworczosci-jana-kochanowskiego/

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress